Sunday, October 9, 2011

تعلیق و اخراج جمشید چالنگی و کوروش صحتی از صدای آمریکا

برخی شنیده‌ها حکایت از آن دارد که در‌آستانه انجام تغییر و تحولاتی در بخش فارسی تلویزیون صدای آمریکا حداقل دو تن از کارکنان این رسانه٬ جمشید چالنگی و کوروش صحتی٬ از محل کار خود تا اطلاع ثانوی اخراج شده‌اند.
صبح امروز٬ گروه سیاست: گرچه هنوز به طور رسمی دلایل اخراج جمشید چالنگی و کوروش صحتی مشخص نیست٬ اما گفته می‌شود تعطیل از کار جمشید چالنگی توسط واحد حفاظت صدای آمریکا٬ به دلیل شکایت ستاره درخشش صورت گرفته است.
یکی از همکاران بخش فارسی تلویزیون صدای آمریکا – که مایل به افشای نامش نیست – در این زمینه به صبح امروز می‌گوید: «دلیل اخراج آقای چالنگی و کوروش٬ تنها به دلیل مخالفت با حضور امیرعباس فخرآور درصدای آمریکا صورت گرفته است.»
وی ادامه می‌دهد: «بعد از سخان فخرآور درباره این‌که جنبش دانشجویی مخالف حمله نظامی به ایران نیست٬ و چندین نوبت اعتراض فعالان دانشجویی به سخنان وی در برنامه‌های پخش شده در صدای آمریکا٬ حضور وی در برنامه‌های این تلویزیون محدود شد. اما فخرآور با استفاده از روابط قبلی خود بارامین عسگرد – که در زمان فرار وی از ایران٬ در سفارت آمریکا در دوبی مشغول به کار بود – تلاش کرد خود را به برنامه‌ها تحمیل کند. فشارها بر جمشید چالنگی برای استفاده از فخرآور در برنامه تفسیر خبر افزایش یافت٬ اما وی حاضر به پذیرفتن این مساله نشد و به همین دلیل از کار اخراج شده است. دیگر افردی که مخالف با حضور فخرآور در برنامه‌های صدای آمریکا بوده‌اند نیز اکنون وضعیت خوبی ندارند.»
رامین عسگرد٬ دیپلمات ایرانی – آمریکایی٬ چند ماه پیش وارد صدای آمریکا شد. وی جانشین سیدعلی سجادی گشت که نحوه مدیریت وی در صدای آمریکا٬ با اعتراض بسیاری از مخاطبان این تلویزیون روبه‌رو شده بود. عسگرد بنا بر گفته خود٬ سابقه کار مطبوعاتی ندارد.
این برای چندمین بار است که تغییر و تحولات و برکناری‌ها در صدای آمریکا رخ می‌دهد. در زمان مدیریت علی سجادی نیز تغییر و تحولاتی اتفاق افتاد که باعث اعتراض کارکنان صدای آمریکا شد. در این مدت همچنین برخی از کارکنان صدای آمریکا٬ از همکاران خود به دلایل مختلف شکایت کرده‌اند.
برکناری جمشید چالنگی و کوروش صحتی در حالی اتفاق افتاده است که پیش از این برخی منابع خبر از آن داده بودند که با توجه به نظرسنجی‌های انجام شده از بینندگان این شبکه تلوزیونی٬ قرار است تحولاتی در صدای آمریکا رخ دهد.

No comments:

Post a Comment